Jamiyatga katta zarar keltiradigan illatlardan biri – manfaatlar to‘qnashuvidir. U bor joyda sohalar rivojlanish o‘rniga orqaga ketadi, millat salohiyati zavolga uchraydi. “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonun manfaatlar to‘qnashuvini oldini olish va tartibga solishda mustahkam huquqiy asosdir.
Sirdaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari uchun tashkil etilgan o‘quv seminarida mazkur qonunning mazmun-mohiyati xususida so‘z bordi. Unda Sirdaryo viloyati Adliya boshqarmasining mas’ul xodimi S.Qo‘ziyev ushbu qonunning maqsadi va amal qilish sohasi, manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq munosabatlarni davlat tomonidan tartibga solish yuzasidan keng ma’lumot berdi.
Shuningdek, tadbirda korrupsiyaga oid islohotlarni ta’minlanishiga barcha birdek mas’ul ekanligi ta’kidlanib, manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida xabar bermaganlik uchun belgilangan jazo choralari haqida to‘xtalib o‘tildi.

В Сырдарьинской области был проведён учебный семинар по конфликту интересов
Одним из пороков, наносящих большой вред обществу, является конфликт интересов. Там, где он существует, вместо развития происходит деградация и подрывается потенциал нации. Закон «О конфликте интересов» является прочной правовой основой для предотвращения и регулирования конфликта интересов.
photo2025-05-1614-56-31.jpg
Содержание данного закона обсуждалось на учебном семинаре, организованном для сотрудников Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области. На нём ответственный сотрудник Сырдарьинского областного Управления юстиции С.Кузиев дал развёрнутую информацию о цели и сфере действия данного закона, а также государственном регулировании отношений, связанных с конфликтом интересов.
На мероприятии также подчеркивалось, что все в равной степени несут ответственность за обеспечение реализации коррупционных реформ, а также обсуждались наказания за несообщение о конфликте интересов.