Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2024-yilda olib boriladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan, Oʻzbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Samarqand viloyati hududiy sho‘basi xodimlari hamda “EMMM” DUK Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati mutaxassislari hamkorligida joriy yilning 8-oktyabr kuni Samarqand shahar va Pastdarg‘om tumani hududlarida tezkor tadbirlar o‘tkazildi.
Radiomonitoring tadbirlari natijasida, muvofiqlik sertifikatlariga ega bo‘lmagan hamda Samarqand viloyatida faoliyat ko‘rsatayotgan mobil aloqa operatorlarining tayanch stansiyalariga radioxalaqitlar hosil qilib foydalanilayotgan 2 dona mobil kuchaytirgich qurilma (repeater)lar egasi aniqlandi.
Undan tashqari 11 dona Baofeng “BF-888S” rusumli radioelektron vositalaridan tegishli ruxsatnomalarsiz noqonuniy foydalanib kelayotgan yuridik shaxslar aniqlandi.
Ichki ishlar xodimlari tomonidan aniqlangan qoidabuzarliklar asosida radioelektron vositalar uchun “Ashyoviy dalillarni olib qo‘yish dalolatnomasi” tuzildi va hujjatlar Oʻzbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Samarqand viloyati hududiy sho‘basiga qonun hujjatlarida belgilangan tartibda choralar ko‘rish uchun yuborildi.

На территории Самаркандской области приостановлена деятельность незаконно используемых радиоэлектронных средств и мобильных усилительных устройств (ретрансляторов), создающих радиопомехи
В соответствии с планом мероприятий на 2024 год по организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), продажи и (или) установки (строительства), ввоза, использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также по взаимодействию министерств и ведомств при устранении радиопомех, Сотрудники Самаркандского регионального отделения инспекции “Узкомназорат” при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан и специалисты Службы электромагнитной совместимости Самаркандской области ГУП “ЦЭМС” 8 октября текущего года совместно провели оперативные мероприятия на территории города Самарканд и Пастдаргомского района.
В результате мероприятий по радиомониторингу выявлен владелец 2 мобильных усилителей (ретрансляторов), не имеющих сертификатов соответствия и создающие радиопомехи базовым станциям операторов мобильной связи, работающих на территории Самаркандской области.
Кроме того, выявлены юридические лица, незаконно использующие 11 радиоэлектронных устройств Baofeng «BF-888S» без соответствующих разрешений.
На основании выявленных нарушений сотрудниками внутренних дел составлены “Акт изъятия вещественных доказательств” на радиоэлектронные средства и документы направлены в территориальное отделение инспекции “Узкомназорат” при Министерстве цифровых технологий Республики Узбекистан по Самаркандской области для принятия мер в установленном законодательством порядке.