ASMH tomonidan tashkil etilgan Toshkentdagi tadbirlar
2025-yilning 20-23-may kunlari O‘zbekiston poytaxti Toshkent shahrida aloqa sohasida mintaqaviy hamdo‘stlik (ASMH) tashkilotiga a’zo davlatlarining aloqa ma’muriyatlari rahbarlari kengashining 35-yig‘ilishi va axborotlashtirish bo‘yicha ASMH muvofiqlashtirish kengashining 9-majlisi bo‘lib o‘tmoqda.
Bugun ASMH va muvofiqlashtirish kengashiga a’zo davlatlarning aloqa ma’muriyatlari rahbarlari kengashi va mustaqil davlatlar hamdo‘stligiga (MDH) a’zo davlatlarning axborotlashtirish bo‘yicha ASMH huzuridagi muvofiqlashtirish kengashining 63/31-qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tmoqda.
Yig‘ilish davomida:
- ASMH va muvofiqlashtirish kengashiga a’zo davlatlarning aloqa ma’muriyatlari rahbarlari va MDHga a’zo davlatlarning axborotlashtirish bo‘yicha ASMH huzuridagi muvofiqlashtirish kengashi raisi saylovi; - ASMH va muvofiqlashtirish kengashiga a’zo davlatlarning aloqa ma’muriyatlari rahbarlari va MDHga a’zo davlatlarning axborotlashtirish bo‘yicha ASMH huzuridagi muvofiqlashtirish kengashi raisining o'rinbosarlarini tayinlash;
- O‘zbekiston Respublikasi hukumati bilan aloqa sohasida mintaqaviy hamdo‘stlik o‘rtasida ASMH Ijroiya qo‘mitasi filialining O‘zbekiston Respublikasining Toshkent shahrida ochish shartlari to‘g‘risidagi bitimni imzolash marosimi;
- Mazkur majlisning tasdiqlangan kun tartibiga muvofiq aloqa sohasidagi muhim xalqaro tadbirlarni muhokama qilish, kabi masalalar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Raqamli rivojlanish strategiyasining dolzarb masalalariga, xususan, IT-parklarni ochish va rivojlantirish istiqbollariga, kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirishga, mamlakatlarimiz o‘rtasida adolatli rouming sharoitlarini shakllantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shuningdek, ASMH faoliyati va MDH davlatlarining soha tarmoqlari hamkorligi va faoliyatlariga oid masalalarni ko‘rib chiqish rejalashtirilgan.

Events in Tashkent organized by RSS
In Tashkent, Republic of Uzbekistan, from May 20 to 23, 2025, the 35th meeting of the Council of Heads of Communications Administrations of the Regional Commonwealth in the Field of Communications (RCC) and the 9th meeting of the RCC Coordination Council on Informatization is taking place.
Today, a joint 63rd/31st meeting of the Council of Heads of Communications Administrations of the Commonwealth participants and the Coordination Council of the CIS member states on Informatization under the RCC is being held.
During the meeting, it is planned to conduct:
• the election of the Chairperson of the Council of Heads of Communications Administrations;
• the appointment of deputy chairpersons of the Council of Heads of Communications Administrations;
• the ceremony of signing the Agreement between the Government of the Republic of Uzbekistan and the Regional Commonwealth in the Field of Communications regarding the conditions for the opening of the Executive Committee's Office of the RCC in Tashkent, Republic of Uzbekistan.
• discussions of important international events in the field of communications, according to the agenda of the meeting;
Consideration of pressing issues of the digital development strategy, the creation and prospects for the development of IT hubs, the development of communications infrastructure, and the establishment of fair roaming conditions between our countries.
It is also planned to consider issues related to the activities of the Commonwealth and the functioning of the sectoral cooperation bodies of the CIS countries.