KORRUPSIYAGA QARSHI MADANIYAT: FIKRDAN AMALGA
Davra suhbati davomida, Korrupsiyaga qarshi kurashishning eng muhim va eng barqaror usuli - korrupsiyaga qarshi madaniyat, eng samarali usuli esa - inson ongida, fikrida, dunyoqarashida halollikni shakllantirish ekanligi aytib o‘tildi.
Korrupsiyaga qarshi madaniyat nima?
Korrupsiyaga qarshi madaniyat — bu jamiyat va shaxsning korrupsiyaga nisbatan mutlaq rad etish prinsipiga asoslangan munosabati.
photo2025-12-1615-02-26.jpg
U quyidagi elementlarni o‘z ichiga oladi:
• Korrupsiyaga nisbatan nol tolerantlik
• Huquqiy bilim va xabardorlik
• Shaxsiy va kasbiy halollik standarti
• Jamoatchilik nazorati madaniyati
• Adolatni ustuvor qadriyat sifatida tan olish
Ya’ni, korrupsiyaga qarshi madaniyat — bu faqat qonunlarga rioya qilish emas, balki halol yashashga ichki tayyorlikdir.
Davra suhbati so‘ngida, Korrupsion harakatlarga barham berish maqsadida hukumat, vazirlik va idoralar tomonidan amalga oshirilayotgan izchil chora-tadbirlar va ularning hayotga tadbiq etilishi yuzasidan fikr va mulohazalar tinglandi.

On December 15, 2025, a round table on "ANTI-CORRUPTION CULTURE: FROM THOUGHT TO ACTION" was organized at the Jizzakh Regional SEMS building with the participation of the Head of the Legal Information Department of the Jizzakh Regional Justice Department, Sh.
During the round table, it was noted that the most important and sustainable way to combat corruption is to form an anti-corruption culture, and the most effective method is to cultivate honesty in the consciousness, thinking, and worldview of a person.
What is anti-corruption culture?
Anti-corruption culture is the relationship between society and the individual based on the principle of complete rejection of corruption.
It includes the following elements:
• zero tolerance for corruption;
• legal knowledge and awareness;
• standards of personal and professional honesty;
• culture of public control;
• recognition of justice as a priority value.
In other words, anti-corruption culture is not only compliance with laws, but also an inner readiness to live honestly.
At the end of the round table, opinions and proposals were heard regarding the consistent measures being implemented by the government, ministries, and agencies to suppress corruption, as well as their practical implementation.