“Elektromagnit moslashuv markazi” DUK tomonidan ichki turizmni rivojlantirish, xodimlarni turistik sayohatlarga jalb qilish rejalariga muvofiq Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari uchun joriy yilning 9-10 may kunlari Jizzax viloyatidagi “Zomin” sayyohlik-rekreatsion zonasiga 2 kunlik sayohat tashkil qilindi.
Zomin milliy tabiat bog‘i Turkiston tog‘ tizmasining shimolida joylashgan bo‘lib, Zomin Davlat qo‘riqxonasi va Zomin Xalq bog‘ini o‘z ichiga oladi. Qarag‘ay o‘rmonlari hududdagi eng yirik o‘rmonlardan hisoblanib, O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan bir qancha noyob hayvonot turlari va o‘simliklar mavjud.
Kichik dovon, Zomin suvomboridan yuqoriga ko‘tarilishingiz bilan daraxtzorlar quyuqlashib, soylar kengaya boshlaydi. Milliy bog‘ hududiga kirishingiz bilan archazorlar boshlanadi. Yo‘l bo‘yi archazor va qarag‘ayzorlarning yashil manzarasiga maftun bo‘lib ketasiz. Bu yerlarni bekorga Shveysariyaga mengzashmas ekan.
Sayohatimizni Duoba qishlogʻida barpo etilgan 2 kilometrdan oshiq “Zomin Ropeway” osma dor yoʻlidan boshladik. Osma dor yo‘li orqali Zomin tog‘larining barcha go‘zalliklaridan bahramand bo‘ldik. Uzoqda Turkiston tizmasining hali qor erimagan cho‘qqilari ko‘rinadi.
Tog‘ tepasiga chiqqandan so‘ng ikki tog‘ orasiga 150 metr balandlikdagi uzunligi 305 metr osma ko‘prikga chiqdik.
Tog‘dan tushishda yo‘l yoqasida azim archa joylashgan. Archaning yoshi 1000 yildan oshgan bo‘lib, uning atrofi tashrif buyuruvchilar bilan gavjum ekan. Dam olishga kelganlar archalar tagida piknik qilishmoqda.
Yo‘l bo‘yidagi keyingi marshrut Sherbuloq chashmasi bo‘lib, buloq atrofi toshdan chiroyli uslubda bezatilgan. Tog‘ buloqlaridan bir nechtasining qo‘shilishidan yuzaga kelgan buloq suvi muzday bo‘lib, yoz kunlarida chanqoqni qondirish uchun ayni muddao.
Keyingi manzilimiz O‘riklisoy darasidagi “Boboyong‘oq” bo‘ldi. Zomin milliy bog‘i hududida joylashgan bu qadimiy yong‘oq daraxtining taxminiy yoshi 700 yil, balandligi 20 metrdir.
Shu bilan sayohatimizning 1-kuni o‘z yakuniga yetib, mehmonxonaga borib dam oldik.
Sayohatimizning ikkinchi kunida piyodalab tog‘ tepasiga chiqdik. Tog‘ tepasidan manzara juda chiroyli va hayratlanarli ko‘rinar ekan. Toqqa chiqish qanday qiyin bo‘lsa, tog‘dan tushish ham shunday bo‘ldi. Asosiysi texnika havfsizligiga rioya qilish juda muhim.
Yo‘l yo‘lakay Zomin suvombori yuqorisidagi supada to‘xtadik. Suv omborini kuzatib, har xil qurtlarning ta‘mini tatib ko‘rdik.
Qaytishda Zomin tumani “Ma’rifatli” jome’ masjidini ziyorat qildik. Masjid hovlisiga har xil daraxt turlari ekilib, ajoyib manzara barpo etilgan.
Ikki kunlik sayohat davomida xodimlar Zomin tog‘larining go‘zalligi, tabiatini kuzatib, ko‘plab ma’lumotlarga ega bo‘lishdi. Sayohat xodimlarda kuchli zavq va katta taassurotlar qoldirdi.

In accordance with the plans of the State Unitary Enterprise "Center for Electromagnetic Compatibility" to develop domestic tourism and attract employees to tourist trips, on May 9-10 this year, a two-day trip was organized for employees of the Electromagnetic Compatibility Service of the Republic of Karakalpakstan and the Khorezm region to the Zaamin tourist and recreational zone in the Jizzakh region.
The Zaamin National Nature Park is located in the north of the Turkestan Range and includes the Zaamin State Reserve and the Zaamin National Park. The pine forests are among the largest in the region and are the habitat of several rare species of animals and plants listed in the Red Book of Uzbekistan.
As you climb above the small pass and the Zaamin Reservoir, the trees become thicker and the streams begin to widen. Fir trees begin immediately at the entrance to the national park. Along the way, you will be enchanted by the green landscapes of juniper and pine groves. It's not for nothing that these places are compared to Switzerland.
We started our journey on the "Zomin Ropeway" cable car with a length of more than 2 kilometers, built in the village of Duoba. Through the cable car we enjoyed all the beauty of the Zaamin Mountains. The snow-capped peaks of the Turkestan range are visible in the distance.
After reaching the top of the mountain, we climbed a 305-meter-long suspension bridge between two 150-meter-high mountains.
On the way down the mountain, by the side of the road, there is a huge juniper tree. The juniper tree is more than 1,000 years old, and visitors are busy around it. Those who went on vacation have a picnic under the juniper tree.
The next stop on the route is the Sherbulak spring, the surroundings of which are beautifully decorated with stone. The spring water, formed by the confluence of several mountain springs, is icy, ideal for quenching thirst on hot summer days.
Our next destination was Boboengok in the Uriklisoy Gorge. Located in the Zaamin National Park, this ancient walnut tree is estimated to be 700 years old and 20 meters high.
That was the end of the first day of our trip, and we went to the hotel to relax.
On the second day of our trip, we climbed to the top of the mountain. The view from the top was very beautiful and breathtaking. As difficult as the ascent was, the descent was also difficult. The main thing is to follow the rules of technical safety.
On the way, we stopped at the site above the Zaamin reservoir. We visited the reservoir and tried different kurtas.
On the way back, we visited the Marifatli Mosque in Zaamin district. The courtyard of the mosque is planted with various types of trees, which creates a beautiful landscape.
During the two-day trip, the staff saw the beauty and nature of the Zaamin Mountains and received a lot of information. The trip left the staff with great pleasure and wonderful impressions.