Xorazm viloyati hududida radioelektron vositalar (radiostansiyalar, sunʼiy yo‘ldosh tizimlari) va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va(yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2026-yilda olib boriladigan chora-tadbirlar rejasi asosida amaliy ishlar olib borilmoqda.
Joriy yilning aprel oyi davomida Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati va viloyat bojxona boshqarmasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tadbirlar natijasida chegara bojxona posti orqali viloyat hududiga noqonuniy olib kirilayotgan:
• 1 dona mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytiruvchi retranslyator (repiter) qurilmasi,
• 26 dona turli rusumdagi radioelektron vositalar aniqlanib, ularning olib kirilishining oldi olindi.
Aniqlangan qurilmalar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 801-son qarori 2-ilovasida tasdiqlangan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish) va (yoki) oʻrnatish (qurish), olib kirish, foydalanishga ruxsat berish tartibi toʻgʻrisida”gi nizom talablariga, shuningdek Radiochastotalar bo‘yicha Respublika kengashining 2022-yil 23-avgustdagi 707-son hamda 2024-yil 13-iyundagi 787-son qarorlariga muvofiq emasligi qayd etildi.

В Хорезмской области ведется практическая работа на основании плана мероприятий на 2026 год по организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), ввоза и использования радиоэлектронных средств (радиостанций, спутниковых систем) и высокочастотных устройств, а также по взаимодействию министерств и ведомств в устранении радиопомех.
В ходе мероприятий, проведенных в апреле текущего года сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Хорезмской области совместно с областным Таможенным управлением, на приграничном таможенном посту был пресечен незаконный ввоз на территорию области следующих средств:
• 1 единица ретранслятора (репитера) для усиления сигналов сетей мобильной связи;
• 26 единиц радиоэлектронных средств различных марок.
Было отмечено, что обнаруженные устройства не соответствуют требованиям Положения «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждённого приложением № 2 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801, а также решениям Республиканского совета по радиочастотам №707 от 23 августа 2022 года и №787 от 13 июня 2024 года.
По данным фактам Службой электромагнитной совместимости Хорезмской области были представлены соответствующие заключения технической экспертизы.