Xorazm viloyati bojxona boshqarmasi “Urganch- Aeroport” bojxona chegara posti bilan hamkorlikda navbatdagi o‘quv-seminari o‘tkazildi
Xorazm viloyati hududiga Urganch xalqaro aeroporti orqali barcha turdagi radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni noqonuniy olib kirilishini oldini olish maqsadida Xorazm viloyati bojxona boshqarmasi “Urganch-Aeroport” bojxona chegara posti xodimlari ishtirokida 2023-yil 31-oktabr kuni Xorazm viloyati EMM xizmati muhandislari A.Palyоzov va H.Matyusupovlar navbatdagi o‘quv-seminarini o‘tkazdilar. Bunda asosiy e’tibor O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qaroriga Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 23-avgustdagi 417-sonli qarori bilan kiritilgan o‘gartirishlar to‘g‘risida ma’lumotlarni taqdim etish va yangi kiritilgan tartiblar asosida hamkorlikdagi ishlarni olib borishga qaratildi. RChRKning 256-sonli qarorida keltirilgan “Respublika hududiga radiochastota organlarining tegishli ruxsat etuvchi hujjatlarisiz olib kirish, sotish va foydalanish mumkin bo‘lgan kichik radiusda ishlaydigan radioelektron vositalar ro‘yxati” hamda RChRKning 707-sonli “O‘zbekiston Respublikasi hududida mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalaridan foydalanish to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’milash orqali viloyat hududida elektromagnit moslashuvni ta’minlashga qaratildi. O‘quv-seminari mobaynida sohaga oid qonun hujjatlarining talablari tushuntirilib, o‘zaro muloqot o‘tkazildi. O‘quv-seminari mobaynida asosan hozirda fuqarolar orasida juda ko‘p tarqalayotgan va foydalanilayotgan mobil aloqa signallarini kuchaytiruvchi qurilma(repiter)lar va noqonuniy foydalanishda bo‘lgan radiostansiyalarning turlari va nomlari haqida ma’lumotlar taqdim qilindi. Bojxona boshqarmasi xodimlarini qiziqtirgan sohaga oid savollariga javoblar berildi.

На таможенном пограничном посту “Ургенч - Аэропорт” Таможенного управление по Хорезмской области проведён очередной учебный семинар
В целях недопущения незаконного ввоза на территорию Хорезмской области через международный аэропорт Ургенч всех видов радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, на таможенном пограничном посту “Ургенч - Аэропорт” Таможенного управления по 31 октября 2023 года инженеры Службы ЭМС Хорезмской области А.Палёзов и Х.Матюсуповы провели очередной учебный семинар.
В ходе проведения семинара была дана информация о внесённых изменениях в Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №417 от 23 августа 2023 года, а также проведению совместной работы на основе вновь введённых процедур.
Кроме того, были рассмотрены нормативные документы касающиеся обеспечению электромагнитной совместимости РЭС на территории области, а имена “Перечень радиоэлектронных средств малого радиуса действия, ввоз, реализация и использование которых на территории республики без осуществляется без оформления разрешительных документов радиочастотных органов”, утверждённый Решение РСРЧ №707 “Об использовании на территории Республики Узбекистан ретрансляторных устройств, усиливающих сигналы сетей мобильной связи”. В ходе учебного семинара были разъяснены требования законодательства, касающиеся отрасли и осуществления совместного взаимодействие, а также была представлена информация о работе устройств усиления сигналов мобильной связи(ретрансляторов), которые в настоящее время широко распространены и используются в основном среди граждан, а также о типах и названиях радиостанций, находящихся в незаконном использовании. Были даны ответы на вопросы сотрудников таможенного управления по интересующей сфере.