O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Toshkent shahar Yunusobod tumani IIB xodimlari hamda “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi mutaxassislari bilan hamkorlikda joriy yilning may oyida Toshkent shahar Yunusobod tumani Ahmad Donish ko‘chasida joylashgan “Mega Planet” savdo markazining yerto‘lasida tezkor tadbir o‘tkazildi.
O‘tkazilgan tezkor tadbir natijasida, Farg‘ona viloyati Uchko‘prik tumanida yashovchi fuqaro B.Eminjonovga tegishli lacetti rusumli avto mashinasi xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, uning yukxonasidan 189 dona “Baofeng BF-888S” rusumli va 10 dona “Baofeng BF-C2” rusumli hamda yaroqsiz nosoz holatdagi 2 dona Baofeng rusumli radioelektron vositalarini hozirgi kunda radiochastota organlarining tegishli ruxsatnomalarisiz, qonunga xilof ravishda O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kirib, sotayotgan paytda huquqni muhofaza qiluvchi xodimlar tomonidan to‘xtatib qolindi.
Aniqlangan qoidabuzarlik yuzasidan Toshkent shahar Yunusobod tumani IIB xodimlari tomonidan xolislar ishtirokida REVlari vaqtinchalik olib qo‘yildi va qonunchilikda belgilangan tartibda hujjatlar chora ko‘rish uchun manfaatdor idoraga yuborildi.

В целях обеспечения исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 в мае текущего года совместно с сотрудниками Юнусабадского РОВД и специалистами ГУП «Центр электромагнитной адаптации» в подвальном помещении торгового центра «Mega Planet», расположенного по улице Ахмада Дониша Юнусабадского района города Ташкента, было проведено оперативное мероприятие.
В результате проведенных оперативных мероприятий при осмотре автомобиля марки «Ласетти», принадлежащего жителю Учкуприкского района Ферганской области Б.Эминжонову, с участием понятых, в багажнике автомобиля обнаружено и изъято 189 радиоэлектронных устройств марки «Baofeng BF-888S» и 10 радиоэлектронных устройств марки «Baofeng BF-C2», а также 2 радиоэлектронных устройства марки «Baofeng» в неисправном состоянии, которые в настоящее время незаконно ввозятся и реализуются на территорию Республики Узбекистан без соответствующих разрешений органов радиочастотного надзора.
В связи с выявленным нарушением сотрудниками Юнусабадского РОВД города Ташкента с участием понятых временно изъяты РЭВ и в установленном законодательством порядке направлены материалы в заинтересованное ведомство для принятия мер.