Joriy yilning 21-oktabr kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasining Yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi hamda korxona xodimlari birgalikda Toshkent viloyatining Zangiota tumanida joylashgan “Taskin” deb nomlangan O‘zbekiston Respublikasidagi birinchi bolalar xospisiga tashrif buyurishdi.
Murg‘ak qalb egalarini kayfiyati va ruhiyatini ko‘tarish maqsadida mult qahramonlaridan iborat bo‘lgan animatorlar taklif etildi.
Shuningdek, bolajonlarga turli xil adabiyotlar to‘plami va qiziqarli o‘yinchoqlar tuhfa qilindi.
Bolajonlar bilan samimiy muloqotlar qilinib, muassasadagi shart-sharoitlar va imkoniyatlar bilan ham yaqindan tanishildi.
Ma’lumot o‘rnida shuni aytishimiz joizki, “Taskin” birinchi bolalar xospisi O‘zbekiston Prezidentining PQ-310 sonli qaroriga binoan SSV va “Ezgu amal” jamoat fondi yordamida Zangiota ixtisoslashtirilgan va ko‘pprofilli yuqumli kasalliklar shifoxonasi negizida ochilgan.
Uning asosiy vazifasi — kasalligi davosiz holatdagi bemor bolalarning hayotini yaxshilash va qolgan umrining har bir kuniga mehr-muhabbat berish hamda g‘amxo‘rlik qilish.
Xospis ayni damda 20 nafar bemorga mo‘ljallangan bo‘lib, onkologik bemor bola va uning oila a’zolariga ijtimoiy-psixologik madad beradi, ya’ni kasallikning to‘rtinchi oxirgi bosqichidagi bolajonlarga hamda ota-onalarga taskin berish uchun xizmat qiladi.
Mazkur xospis, yaxshilik va ezgulik istagidagi volontyorlar uchun doimo ochiq va iliq kutib olishadi.

A visit to the first children's hospice "Taskin" was organized
On October 21 of this year, the leader of the primary organization of the Youth Union of the State Unitary Enterprise "CEMC" and the employees of the enterprise visited the first children's hospice in the Republic of Uzbekistan "Taskin", located in the Zangiota district of the Tashkent region.
To raise the mood and morale of the children, animators consisting of cartoon characters were invited. The children were also given a collection of various literature and interesting toys.
Sincere communication was held with the children, as well as familiarization with the conditions and capabilities of the institution.
Instead of information, it should be said that the first children's hospice "Taskin" was opened on the basis of the Zangiota specialized and multidisciplinary infectious diseases hospital with the support of the Ministry of Health and the public foundation "Ezgu Amal" in accordance with the decree of the President of Uzbekistan No. PR-310.
Its main function is to improve the lives of sick children whose disease is incurable, and to give love and care for every day of their remaining life.
Currently, the hospice is designed for 20 patients with cancer and their family members, that is, it serves to comfort children with the fourth terminal stage of the disease, as well as their parents.