O‘zbekiston talabalari Huawei ICT Competition global finalida g‘oliblar qatoridan joy oldi
Xususan, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti talabalar jamoasi tanlovning Network Track (tarmoq texnologiyalari) yo‘nalishida 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi.
Shuningdek, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inha universiteti hamda Turin politexnika universiteti talabalaridan tashkil topgan jamoa Cloud Track (bulutli hisoblash) yo‘nalishida 3-o‘ringa sazovor bo‘ldi.
Huawei ICT Competition’ning joriy mavsumi musobaqa tarixidagi eng yirik tanlov bo‘ldi. Unda dunyoning 100 mamlakat va mintaqasidagi 2000 dan ortiq oliy ta’lim muassasalaridan 220 mingdan ziyod talaba va o‘qituvchilar ishtirok etdi. Avvalroq O‘zbekistonning uchta oliy ta’lim muassasasi talabalari va o‘qituvchilari global finalda ishtirok etayotgani haqida xabar bergan edik. Saralash bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan 49 mamlakat va mintaqadan 177 ta jamoa global final yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
Global final doirasida ishtirokchilar tarmoq texnologiyalari, bulutli yechimlar, hisoblash texnologiyalari hamda sun’iy intellekt yo‘nalishlarida nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarini namoyish etdilar.
Ta’kidlash joizki, Huawei ICT Competition dunyodagi eng yirik xalqaro AKT ta’lim tashabbuslaridan biri bo‘lib, yoshlarning zamonaviy texnologiyalar, sun’iy intellekt va raqamli innovatsiyalar sohasidagi salohiyatini rivojlantirishga xizmat qiladi.
O‘zbekiston jamoalarining ushbu natijalari mamlakatimiz yoshlarining AKT va raqamli texnologiyalar yo‘nalishidagi bilim va ko‘nikmalari xalqaro miqyosda ham yuqori baholanayotganini yana bir bor tasdiqladi.

Студенты Узбекистана вошли в число победителей глобального финала Huawei ICT Competition
В китайском городе Шэньчжэнь завершился глобальный финал Huawei ICT Competition 2025–2026. По итогам соревнований студенты из Узбекистана продемонстрировали высокие результаты на международной арене и вошли в число призёров конкурса.
Так, команда студентов Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми заняла 1-е место в направлении Network Track (сетевые технологии).
Кроме того, команда, сформированная из студентов Ташкентского университета информационных технологий, Университета Инха в Ташкенте и Туринского политехнического университета в Ташкенте, завоевала 3-е место в направлении Cloud Track (облачные вычисления).
Текущий сезон Huawei ICT Competition стал самым масштабным за всю историю проведения конкурса. В нём приняли участие более 220 тысяч студентов и преподавателей из свыше 2000 высших учебных заведений 100 стран и регионов мира. Ранее мы сообщали об участии студентов и преподавателей трёх вузов Узбекистана в глобальном финале конкурса. По итогам национальных и региональных этапов отбора путёвки в глобальный финал получили 177 команд из 49 стран и регионов.
В рамках глобального финала участники продемонстрировали свои теоретические знания и практические навыки в области сетевых технологий, облачных решений, вычислительных систем и искусственного интеллекта.
Следует отметить, что Huawei ICT Competition является одной из крупнейших международных образовательных инициатив в сфере ИКТ, направленной на развитие потенциала молодёжи в области современных технологий, искусственного интеллекта и цифровых инноваций.
Достигнутые результаты ещё раз подтверждают высокий уровень знаний и компетенций молодёжи Узбекистана в сфере информационно-коммуникационных технологий и цифровых решений, получивших признание на международном уровне.