2018 yil 10 sentabrdan boshlab yil yakuniga qadar Oʻzbekiston Respublikasi telekommunikatsiya tarmogʻi 9 xonali telefon raqamli tizimga oʻtadi.
2018 yilning 10 sentabridan 30 sentabriga qadar 9 xonali telefon raqamli tizimga oʻtish Toshkent shahri va Toshkent viloyatida amalga oshiriladi.
Muhim: 2018 yilning 1 oktabridan boshlab, Toshkent shahri va Toshkent viloyati abonentlari uchun faqatgina 9 xonali telefon raqamlari amal qiladi.
Oʻzbekistonning boshqa viloyatlarida 9 xonali telefon raqamli tizimga oʻtish alohida jadval boʻyicha amalga oshiriladi va bu haqda qoʻshimcha tarzda maʼlum qilinadi!!!
DIQQAT!
Tezkor chaqiruv xizmatlari va qisqa 4 xonali raqamlarga qoʻngʻiroq qilish tartibi oʻzgarmaydi!!!
Xalqaro formatda qoʻngʻiroq qilish tartibi oʻzgarmaydi (+998-xxxxxxxxx).
Abonentlarga qulaylik yaratish uchun!
Raqamlar notoʻgʻri terilganda, bu haqda ogohlantiruvchi ovozli xabar tizimi yoʻlga qoʻyiladi (Hurmatli abonent, 9 xonali telefon raqamli tizimga oʻtish munosabati bilan, abonent raqamini operator kodi bilan turishingizni soʻraymiz). Bundan tashqari qisqa 1192 raqami orqali tunu-kun abonentlarni texnik qoʻllab-quvvatlash xizmati faoliyat koʻrsatadi.

Начиная с 10 сентября, и до конца 2018 года сеть телекоммуникаций Республики Узбекистан перейдет на 9-значную систему телефонной нумерации.
С 10 сентября по 30 сентября 2018 года осуществляются работы по переходу на девятизначную систему нумерации телефонной связи в г. Ташкенте и Ташкентской области.
Важно: Начиная с 1 октября 2018 года для телефонных номеров абонентов г.Ташкента и Ташкентской области будет осуществляться только набор 9-значных номеров телефонов.
В других регионах Узбекистана переход на 9-значные телефонные номера будет осуществляться по отдельному графику, о чём будет сообщено дополнительно!!!
ВНИМАНИЕ!
Порядок вызова экстренных служб и коротких 4х-значных номеров остаётся без изменений!!!
Порядок набора в международном формате остаётся неизменным (+998-ххххххххх).
Для удобства абонентов!
В случае неправильного набора номера абонента будет отвечать автоответчик (Уважаемый абонент, в связи с переходом на девятизначную систему нумерации, просим набирать абонентский номер с кодом оператора).
Кроме того, круглосуточно работает техническая поддержка абонентов по короткому номеру: 1192.
Как определить оператора мобильной связи по семизначному номеру телефона?
Информацию по определению принадлежности номера оператору или региону можно получить на сайте www.rtmc.uz в разделе «Интерактивные услуги», а также при помощи телеграмм-бота @uztbmbot.