Radioxalaqitlar bartaraf etildi
Radiochastotalar bo‘yicha Respublika Kengashining 2022-yil 23-avgustdagi 707-sonli qaroriga muvofiq texnik shartlarga mos kelmaydigan boshqa mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalarini O‘zbekiston Respublikasi hududida ishlab chiqish, modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish, xorijdan olib kirish va ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi yuzasidan hamda Farg‘ona viloyati hududida faoliyat yuritib kelayotgan mobil aloqa operatorlari tomonidan Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga radioxalaqitlarni bartaraf etish yuzasidan kelib tushgan murojaatlariga asosan joriy yilning 25-mart kuni “O‘zkomnazorat” inspeksiyasi Farg‘ona viloyati hududiy sho‘basi hamda Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati muhandislari bilan hamkorlikda Farg‘ona viloyati Farg‘ona shahar va Farg‘ona tumani hududlarida tezkor tadbirlar o‘tkazildi. O‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida quyidagilar aniqlandi:
Hamkorlikda o‘tkazilgan radiomonitoring tadbirlari davomida Farg‘ona shahar A. Navoiy ko‘chasi hududida “ORZU GRANT EXPRESS” MChJ tomonidan foydalanib kelinayotgan mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmasi va Farg‘ona tumani Oqtom MFYda joylashgan “FUBER SIDE PLAST” MChJ tomonidan foydalanib kelinayotgan mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmasi mobil aloqa tayanch stansiyalariga radioxalaqitlar hosil qilayotganligi aniqlandi. Ushbu radioxalaqitlarni bartaraf etish maqsadida mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalari egalariga ogohlantirish xatlari berildi va ulardan foydalanish to‘xtatildi.

In accordance with the Decision of the Republican Council on Radio Frequencies dated August 23, 2022 No. 707 on compliance with the procedure for the development, modernization, production, import from abroad and use in the territory of the Republic of Uzbekistan of repeater devices that do not meet technical specifications that amplify the signal of mobile networks, and based on applications received from mobile operators operating in the Fergana region to the Electromagnetic Compatibility Service of the Fergana Region to eliminate radio interference, on March 25 of this year, engineers of the Electromagnetic Compatibility Service, together with Uzkomnazorat of the Fergana Region, carried out operational activities in the city of Fergana and the Fergana region. During the operational activities, the following were identified:
During the operational activities carried out in the Fergana region, the cause of radio interference created by base stations of mobile communications is a repeater device that amplifies mobile communications signals, installed in the city of Fergana on A. Navoi Street and used by the organization “ORZU GRANT EXPRESS”, as well as a repeater device used in the Fergana region
Fergana district by the organization "FUBER SIDE PLAST". In order to eliminate radio interference, warning letters were sent to the owners of repeaters that amplify mobile network signals, and the use of repeaters was stopped.