Radioxalaqitlar bartaraf etildi
Radiochastotalar bo‘yicha Respublika Kengashining 2022-yil 23-avgustdagi 707-sonli qaroriga muvofiq texnik shartlarga mos kelmaydigan boshqa mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalarini O‘zbekiston Respublikasi hududida ishlab chiqish, modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish, xorijdan olib kirish va ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi yuzasidan hamda Farg‘ona viloyati hududida faoliyat yuritib kelayotgan mobil aloqa operatorlari tomonidan Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga radioxalaqitlarni bartaraf etish yuzasidan kelib tushgan murojaatlariga asosan joriy yilning 25-mart kuni “O‘zkomnazorat” inspeksiyasi Farg‘ona viloyati hududiy sho‘basi hamda Farg‘ona viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati muhandislari bilan hamkorlikda Farg‘ona viloyati Farg‘ona shahar va Farg‘ona tumani hududlarida tezkor tadbirlar o‘tkazildi. O‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida quyidagilar aniqlandi:
Hamkorlikda o‘tkazilgan radiomonitoring tadbirlari davomida Farg‘ona shahar A. Navoiy ko‘chasi hududida “ORZU GRANT EXPRESS” MChJ tomonidan foydalanib kelinayotgan mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmasi va Farg‘ona tumani Oqtom MFYda joylashgan “FUBER SIDE PLAST” MChJ tomonidan foydalanib kelinayotgan mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmasi mobil aloqa tayanch stansiyalariga radioxalaqitlar hosil qilayotganligi aniqlandi. Ushbu radioxalaqitlarni bartaraf etish maqsadida mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalari egalariga ogohlantirish xatlari berildi va ulardan foydalanish to‘xtatildi.

В соответствии с Решением Республиканского совета по радиочастотам от 23 августа 2022 года № 707 о соблюдении порядка разработки, модернизации, производства, ввоза из-за границы и использовании на территории Республики Узбекистан не соответствующих техническим условиям ретрансляторных устройств, усиливающих сигнал сетей мобильной связи, и на основании поступивших от операторов мобильной связи, осуществляющих свою деятельность на территории Ферганской области, в Службу электромагнитной совместимости Ферганской области заявок на устранение радиопомех, 25 марта текущего года инженерами Службы электромагнитной совместимости совместно с «Узкомназорат» Ферганской области были проведены оперативные мероприятия на территории города Фергана и Ферганского района. В ходе проведенных оперативных мероприятий были выявлены:
Во время проведенных на территории Ферганской области оперативных мероприятий причиной радиопомех, создаваемых базовым станциям мобильной связи, являются ретрансляторное устройство, усиливающее сигналы мобильной связи, установленное в городе Фергана по улице А. Навоий и используемое организацией “ORZU GRANT EXPRESS”, а также устройство-ретранслятор, используемое в Ферганской области
Ферганского района организацией “FUBER SIDE PLAST”. В целях устранения радиопомех, владельцам ретрансляторов, усиливающих сигналы сетей мобильной связи, были переданы письма-предупреждение, и использование ретрансляторов было прекращено.