Kiberfiribgar tuzog‘iga tushib qolmaslik uchun yordam beradigan foydali raqamli vositalar
Kiberfiribgarlar tobora yangi usullardan foydalanayotgan bir paytda shaxsiy ma’lumotlaringizni himoya qilish har qachongidan ham muhim. Quyidagi bepul xizmatlar shubhali fayllar, havolalar va ilovalarni tekshirishda sizga yordam beradi.
@cyberqalqonbot
Telegram orqali yuborilgan noma’lum yoki shubhali faylni botga yuboring.
Bot qisqa vaqt ichida faylni tahlil qilib, uning xavfsiz yoki zararli ekanligi haqida ma’lumot beradi. Bu viruslar va zararli dasturlarni ochishdan oldin xavfni aniqlash imkonini beradi.
Xavfsizlink.uz
Platforma quyidagi imkoniyatlarni taqdim etadi:
- shubhali QR-kodlarni tekshirish;
- .doc, .docx, .xls, .xlsx, .pdf, .exe, .bat, .apk va boshqa formatdagi fayllarni xavfsizlik nuqtayi nazaridan tahlil qilish;
- shubhali havolalarni tekshirish va ularning xavfsizligini baholash;
- foto va videolarning sun’iy intellekt yordamida yaratilgan yoki haqiqiy ekanligini aniqlashga ko‘maklashuvchi tahlil natijalarini taqdim etish.
Check Permission mobil ilovasi
Mazkur Android ilovasi qurilmadagi ilovalarni avtomatik tahlil qilib, zararli dasturlarni aniqlash va ularning o‘rnatilishining oldini olishga yordam beradi.
Agar qurilmada zararli ilova aniqlansa, foydalanuvchiga tezkor bildirishnoma yuboriladi. Ilova internetga ulanmagan holatda (offline) ham ishlaydi.
Hurmatli fuqarolar!
Yuqoridagi barcha vositalar Kiberxavfsizlik markazi mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, foydalanuvchilar uchun bepul taqdim etiladi.

Полезные цифровые инструменты, которые помогут не попасться на уловки кибермошенников
В условиях, когда кибермошенники постоянно совершенствуют свои методы, защита персональных данных становится особенно важной. Ниже представлены бесплатные цифровые сервисы, которые помогут проверить подозрительные файлы, ссылки и мобильные приложения.
@cyberqalqonbot
Если вы получили в Telegram неизвестный или подозрительный файл, просто отправьте его боту.
Бот в течение короткого времени проанализирует файл и сообщит, является ли он безопасным или содержит вредоносное содержимое. Это позволит выявить потенциальную угрозу до открытия файла и защитить устройство от вирусов и вредоносных программ.
Xavfsizlink.uz
Платформа предоставляет следующие возможности:
• проверка подозрительных QR-кодов;
• анализ файлов форматов .doc, .docx, .xls, .xlsx, .pdf, .exe, .bat, .apk и других на предмет безопасности;
• проверка подозрительных ссылок и оценка уровня их безопасности;
• анализ фотографий и видеозаписей с целью определения, являются ли они подлинными или созданы с использованием технологий искусственного интеллекта.
Мобильное приложение Check Permission
Данное приложение для устройств на базе Android автоматически анализирует установленные приложения, помогает выявлять вредоносное программное обеспечение и предотвращает его установку.
При обнаружении потенциально опасного приложения пользователь получает мгновенное уведомление. Приложение также работает в офлайн-режиме, без подключения к интернету.
Уважаемые граждане!
Все перечисленные инструменты разработаны специалистами Центра кибербезопасности и предоставляются пользователям на бесплатной основе.
Соблюдайте правила кибербезопасности, используйте надежные цифровые инструменты и защищайте свои персональные данные.