Noqonuniy ishlayotgan radioelektron vositalarni aniqlash bo‘yicha tezkor tadbir o‘tkazildi
Joriy yilning 18-iyun kuni “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Xorazm viloyati hududiy sho‘basi, Urganch shahar IIB va Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan “REV va YuChQlarni Xorazm viloyati hududida sotib olish, sotish yoki o‘rnatish, olib kirish va ulardan foydalanish ustidan nazoratni tashkil etish va radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2025-yilda olib boriladigan chora-tadbirlar rejasi”ga asosan Urganch shahar markaziy dehqon bozori hududida tezkor tadbir o‘tkazildi.
Mazkur tadbir jarayonida Urganch shahar markaziy dehqon bozori hududidagi savdo do‘konlarida tegishli ruxsatnomalarsiz foydalanib kelinayotgan jami 10 dona radioelektron vositalar aniqlandi.
photo2025-06-1916-42-03.jpg
Ushbu aniqlangan radioelektron vositalar yuzasidan  Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati tomonidan texnik ekspertiza xulosalari berilib, qonunchilikka muvofiq, o‘rnatilgan tartibda ma’muriy choralar ko‘rilishi uchun hujjatlar “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasining Xorazm viloyati hududiy sho‘basiga yuborildi.
photo2025-06-1916-42-09.jpg
photo2025-06-1916-42-17.jpg
Shuningdek, Urganch shahar markaziy dehqon bozori hududida ishlovchi tadbirkorlar bilan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil
22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-sonli qarorining talablari bo‘yicha tushuntirish ishlari o‘tkazildi

Проведено оперативное мероприятие по выявлению незаконно работающих радиоэлектронных средств
18 июня  текущего года сотрудниками Территориальное отделение инспекции “Узкомназорат” Хорезмской области, ОВД город Ургенча и СЭМС Хорезмской  области на основании “Плана мероприятий на 2025 год по организации контроля за соблюдением порядка реализации, приобретения, установки, ввоза и использования РЭС и ВЧУ, а также устранению радиопомех” на территории центрального дехканского рынка г.Ургенча было проведено оперативное мероприятие.
В ходе данного мероприятия было выявлено 10 единиц радиоэлектронных средств, используемых в торговых магазинах на территории центрального дехканского рынка города Ургенча без соответствующих разрешений.
photo2025-06-1916-42-03.jpg
По выявленным радиоэлектронным средствам СЭМС Хорезмской  области выдано заключение технической экспертизы, документы направлены в Территориальное отделение инспекции “Узкомназорат” Хорезмской области для принятия административных мер в установленном порядке в соответствии с законодательством.
photo2025-06-1916-42-09.jpg
photo2025-06-1916-42-17.jpg
Также проведены встречи с предпринимателями, работающими на территории центрального дехканского рынка города Ургенча, в рамках реализации Проведена разъяснительная работа по требованиям постановления Кабинета Министров от
22 декабря № 801. “Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств”