“Toshkent – Bekobod” yoʻnalishida elektropoyezd qatnovi yoʻlga qoʻyildi
Davlatimiz rahbarining 2025-yil 27-dekabrda qabul qilingan “2030-yilga qadar temir yo‘l transportida mahalliy yo‘nalishlarda yo‘lovchi tashish ko‘rsatkichlarini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida hududlarda transport infratuzilmasi yangilanib, mahalliy qatnovlar kengaytirilmoqda. Natijada aholi uchun qulay va sifatli transport xizmatlari yo‘lga qo‘yilmoqda.
Bekobod vokzalida Prezidentimizga poytaxt va mazkur shaharni bog‘lovchi yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlar haqida axborot berildi.
192 kilometrlik “Toshkent – Bekobod” temir yo‘l qatnovi kuniga qariyb ming nafar, yiliga esa 300 ming nafar yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatishi rejalashtirilgan. Endilikda unda olti vagondan iborat, 586 nafar yo‘lovchiga mo‘ljallangan elektropoyezd soatiga 120 kilometrgacha tezlikda harakatlanadi. Bu, ayniqsa, har kuni ish va o‘qishga qatnaydigan fuqarolar uchun qo‘shimcha qulaylik yaratadi.
Elektropoyezdda yo‘lovchilar uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Xususan, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun maxsus ko‘targichlar o‘rnatilgan. Vagonlar konditsioner va isitish tizimlari, yumshoq o‘rindiqlar, USB quvvatlash nuqtalari hamda Wi-Fi tarmog‘i bilan jihozlangan. Shuningdek, videokuzatuv tizimlari, elektron axborot tablolari va velosipedlar uchun maxsus joylar mavjud.
Tezkor elektropoyezdning qatnovga qo‘yilishi avtomobil yo‘llaridagi transport yuklamasini kamaytirish va ekologik toza transport ulushini oshirishga xizmat qiladi.
Prezidentimiz temir yo‘l infratuzilmasini yanada rivojlantirish, yo‘lovchilar uchun sharoitlarni yaxshilash, tarmoqlarni elektrlashtirish va temir yo‘llarga tutash hududlarni obodonlashtirish yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari vokzal infratuzilmasi, xizmat ko‘rsatish sifati va yo‘lovchilar harakatini samarali tashkil etish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.

Между Ташкентом и Бекабадом запущен новый электропоезд
На основе постановления главы государства от 27 декабря 2025 года «О мерах по повышению показателей перевозки пассажиров на железнодорожном транспорте по местным маршрутам до 2030 года» в регионах обновляется транспортная инфраструктура, расширяются местные маршруты. В результате для населения создаются удобные и качественные транспортные услуги.
На вокзале Бекабада Президенту нашей страны доложено о проведенной работе на маршруте, связывающем столицу и этот город.
Железнодорожное сообщение «Ташкент – Бекабад» протяженностью 192 километра, как ожидается, будет обслуживать около тысячи пассажиров в день и 300 тысяч пассажиров в год. Теперь на маршруте будет курсировать электропоезд из шести вагонов, рассчитанный на 586 пассажиров и способный развивать скорость до 120 километров в час. Это создаст дополнительные удобства, особенно для граждан, ежедневно следующих на работу и учебу.
В электропоезде созданы все необходимые условия для пассажиров. В частности, установлены специальные подъемники для лиц с инвалидностью. Вагоны оснащены кондиционерами и системами отопления, мягкими креслами, USB-разъемами для зарядки, а также сетью Wi-Fi. Кроме того, предусмотрены системы видеонаблюдения, электронные информационные табло и специальные места для велосипедов.
Поставленный на маршрут скоростной поезд будет способствовать снижению транспортной нагрузки на автомобильных дорогах и увеличению доли экологически чистого транспорта.
Президент дал ответственным лицам соответствующие поручения по дальнейшему развитию железнодорожной инфраструктуры, улучшению условий для пассажиров, электрификации линий и благоустройству территорий, прилегающих к железным дорогам.
Кроме того, глава государства уделил особое внимание вопросам инфраструктуры вокзала, качества обслуживания и эффективной организации движения пассажиров.