Butun dunyo bo‘yicha korrupsiya mamlakatlar taraqqiyotiga to‘siq bo‘luvchi eng asosiy omillardan biri hisoblanadi. Uning eng kichik ko‘rinishlari ham asta-sekinlik bilan rivojlanish jarayonlariga salbiy ta’sir etib jamiyatning turmush farovonligi pasayishiga olib kelishi muqarrardir.
Ta’kidlab o‘tish o‘rinliki, davlatlarning siyosiy va iqtisodiy institutlari qanday ishlashi, tashkiliy tuzilishi, boy yoki qashshoqligidan qat’iy nazar korrupsiya barcha mamlakatlarda uchraydi. Ushbu zararli illatni bartaraf etish bo‘yicha jahon hamjamiyati tomonidan bir qator samarali ishlar amalga oshirilayotgan bo‘lsada, hanuzgacha u bartaraf etilmayapti.
Korrupsion holatlarni tadqiq qilgan bir qator mutaxassislar quyidagi omillarni korrupsiyani yuzaga keltiruvchi asosiy sabablar sifatida ko‘rsatadi:
-
ikki xil ma’noni anglatuvchi qonunlar — ushbu vaziyat huquqni qo‘llovchi mansabdor shaxs tomonidan qonunlarni turlicha qo‘llash imkonini yaratadi. Shuningdek, ayrim mutaxassislar jinoyat, ma’muriy qonunchilikdagi “vilka” sanksiyalarni ham korrupsiyaga qulay sharoit yaratishi mumkinligi haqida fikr yuritishgan. Ya’ni, sanksiyaning aniq miqdori yo‘qligi sudyada uni o‘z xohishiga qarab qo‘llashga sharoit yaratib beradi;
aholi huquqiy savodxonligining pastligi — aholi tomonidan qonunlarni bilmaslik yoki tushunmaslik mansabdor shaxsga o‘zining shaxsiy manfaati yo‘lida qonunlardan foydanishga qulay sharoit yaratadi;
mamlakatdagi diniy va axloq qoidalari;
ijro hokimiyatining birligi tamoyilinining buzilishi — aynan bitta faoliyatning turli instansiyalar tomonidan tartibga solinishi;
iqtisodiyotning davlat tomonidan tartibga solinishi;
aholining davlatni nazorat qilishdagi sust ishtiroki.
Xulosa qilib aytganda, korrupsiyaga qarshi kurash jamiyatdagi har bir fuqaroning vazifasi hisoblanadi. Yuqorida aytib o‘tilganidek, korrupsiyaga qarshi kurashishda aholining befarqligi va bu borada yetarlicha huquqiy ongning shakllanmaganligi bu zararli illatning yanada chuqur ildiz otishiga sabab bo‘lishi mumkin. Shunday ekan, mamlakatimizning ravnaqiga hissa qo‘shishni eng avvalo biz o‘zimizni yaxshi tomonga o‘zgartirishdan boshlashimiz lozim.

Коррупция — препятствие для нашего развития
Коррупция является одним из главных препятствий на пути развития страны во всём мире. Неизбежно, что даже малейшее её проявление будет постепенно негативно влиять на процессы развития и приводить к снижению благосостояния общества.
Стоит отметить, что коррупция встречается во всех странах, вне зависимости от того, как работают политические и экономические институты государств, их организационное структура, богаты они или бедны. Хотя мировым сообществом проводится ряд эффективных мероприятий по искоренению, этого вредоносного зла, оно до сих пор не искоренено.
Ряд специалистов, изучавших коррупционные ситуации, указывают в качестве основных факторов, вызывающих коррупцию, следующие причины:
— законы, имеющие два разных значения-эта, ситуация создает возможность различного применения законов должностным лицом, осуществляющим правоприменение. Также некоторые эксперты считали, что «вилочные» санкции в уголовном и административном законодательстве могут создать благоприятные условия для коррупции, т.е. отсутствие конкретного количество санкций создает условия для её применения судьёй по своему усмотрению;
— низкая правовая грамотность населения - незнание или непонимание законов населением создает благоприятные условия для использования чиновником законов в личных интересах;
— религиозно-нравственные правила в стране;
— нарушение принципа единства исполнительной власти-регулирование одной и той же деятельности разными инстанциями;
— регулирование экономики государством;
— слабое участие населения в государственном контроле.
Одним словом, борьба с коррупцией — это обязанность каждого гражданина в обществе. Как уже было сказано выше, безразличие населения к борьбе с коррупцией и недостаточное формирование правосознания в этом отношении могут стать причиной ещё более глубокого укоренения этого вредного порока.