O‘zbekistonda muhandislik loyihalashtirish va robototexnika bo‘yicha "Future Skills Uzbekistan" respublika onlayn tanlov o‘tkaziladi
Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi IT-Park, Artel Group, RevoTech, Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Ixtisoslashtirilgan maktabi bilan hamkorlikda "Future Skills Uzbekistan" respublika onlayn tanlovini o‘tkazadi.
Tanlov muhandislik loyihalashtirish va robototexnika bo‘yicha boʻlib oʻtadi. Tanlov ishtirokchilari o‘z loyihalarini quydagi yo‘nalishlari bo‘yicha taqdim etishlari lozim:
Muhandislik loyihalashtirish yoʻnalishlari;
- Sanoatni avtomatlashtirish;
- Qishloq xoʻjaligini (agrosanoat kompleksi) avtomatlashtirish;
- Logistikani avtomatlashtirish;
- Mashinasozlik;
- Avtomobilsozlik;
- 3D modellashtirish va prototiplashtirish.
Robototexnika yoʻnalishlari:
- Tibbiyot robotlari;
- Maishiy robotlar;
- Manipulyatorlar;
- Androgen robotlar;
- Robosimulyatorlar.
Tanlov ikki bosqichda bo‘lib o‘tadi. Birinchisi – saralash bosqichi, 2020-yilning 15-avgustidan 15-sentyabriga qadar, ikkinchisi – final bosqichi, 2020-yilning 18-sentyabridan 20-sentyabrga qadar oʻtkaziladi.
Tanlovda 30 yoshgacha boʻlgan istalgan shaxs qatnashishi mumkin.
Tanlovda ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish sanasi – 2020 yil 14 avgustgacha. Ro‘yxatdan o‘tish uchun havola: https://forms.gle/R2bYPGscjxDDyWPv6
Tanlov haqida batafsil maʼlumot: https://futureskills.uz/
TATU talabalari Big Idea Challenge Uzbekistan tanlovining g‘oliblari bo‘ldi
Muhammad Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti talabalari — Yulduz Abriyeva, Abdulboriy Alimov, Sukhrobbek Khakimov Big Idea Challenge Uzbekistan xalqaro tanlovi g‘oliblari safiga kirishdi. Mazkur tanlovda ular o‘z “Tabiat tomon qadam qo‘yish” nomli loyihasi bilan ishtirok etishdi. Loyiha g‘oyasi — standart dvigatelga ega avtomobillarni elektron avtomobilga aylantirish.
Britaniya Kengashi va London Metropolitan Universiteti tomonidan tashkil etilgan Big Idea Challenge xalqaro tanlovi va Creative Spark global dasturida ishtirok etayotgan yoshlarga o‘zining ilg‘or g‘oya bilan o‘rtoqshlashga imkon yaratadi.
IT-Park MOST biznes inkubatori bilan hamkorlikda akseleratsiya dasturini ishga tushurdi
Dasturiy maxsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki (IT-Park) Markaziy Osiyodagi birinchi xususiy biznes inkubatori bilan birga Markaziy Osiyo davlatlari uchun Investment Readiness Accelerator nomli akseleratsiya dasturini ishga tushurdi.
Investment Readiness Accelerator – bu Markaziy Osiyodagi mentor-investorlar, venchur fondlari spikerlari va biznes-angellari koʻmagida startaplarga investitsiya jalb qilish boʻyicha oʻziga xos dastur hisoblanadi. Dasturda Markaziy Osiyo (Qozogʻiston, Oʻzbekiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston) davlatlaridan boʻlgan texnologik startaplar ishtirok etishlari mumkin.
Arizalar qabul qilish oxirgi sanasi — 2020 yil 7-avgust kuni. Dastur 21-avgustdan boshlab ishga tushuriladi.
Akseleratsiya dasturi to‘g‘risida ko‘proq ma’lumotni quydagi havola orqali olish mumkin: http://www.most.com.kz/ira2020
Akseleratsiya dasturida ishtirok etish uchun quyidagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tish zarur.
O‘zbekiston startap bozorini o‘rganish bo‘yicha Startup Indicator 2020 natijalari e’lon qilindi
O'zbekiston Venchur Investitsiyalar Assotsiyatsiyasi Sturgeon Capital investitsion jamg‘armasi, IT-Park Uzbekistan, АTБ “Universal Bank” va “Centil Law” yuridik firmasi O‘zbekiston startap bozorini o‘rganish bo‘yicha Startup Indicator 2020 tadqiqotlarini o‘tkazdi.
Tadqiqotda 120 dan ortiq mahalliy startaplar ishtirok etib, quydagi natijalarga erishildi:
- Startaplarning 80 foizi 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar tomonidan yaratildi;
- Gender tengligi bo‘yicha erkaklar ustunlik qiladi. 100 startap loyhalar qatorida atigi uchtasi ayollar tomonidan ixtiro qilingan;
- Startaplarning 56 foizi Toshkent shahrida joylashgan;
- Startap loyhalarning 83 foizi oxirgi 1,5 yil ichida ishga tushirilgan;
- Tarmoqlar kesimida 30 foiz startaplari elektron tijorat (E-commerce), 27 foizi — savdo maydonlari ( Marketplace), 24 foizi — tibbiyot sohasi (MedTech), 18 foizi – ta’lim (EduTech), 15 foizi — biznesni boshqarish (ERP), 15 foizi – davlat xizmatlarini avtomatlashtirish sohalarida amalga oshirilmoqda.
Tadqiqot bilan batafsil quydagi havola tanishish mumkin.
Toshkent shahridagi Turin politexnika universiteti talabalari NovAssistant nomli universal robot-assistentni ixtiro qilishdi
Ixtirochilar ta’kidlaganidek, robot-assistant turli sohalarida, jumladan, tibbiyot, ta’lim, turizm sohalarida qo‘llanilishi mumkin. Robot nafaqat muloqotda bo‘lish, emotsiyalarni ham ko‘rsatish xususiyatlarga ega.
Robotni ilova yoki ovoz orqali boshqarish mumkin. Robot egasi ixtieriga ko‘ra robot noyob qiyofasini yaratish va boshqa qo‘shimcha funksiyalar bilan boyitish mumkin — sun’iy intellect, yuzni aniqlash texnologiyasi, xonadagi asboblarni boshqarish.
Yana bir muhim jihat va afzalligi — mahalliy robot narxlarning hamyonbopligi. Agarda chet el davlatlarida bunday robotlarning narxi 180 mln. so‘mdan oshadigan bo‘lsa, bizning mahalliy analogimiz konfiguratsiyaga qarab 24-25 mln. so‘m atrofida sotiladi.

В Узбекистане пройдет республиканский онлайн-конкурс по инженерному проектированию и робототехнике «Future Skills Uzbekistan»
Министерство информационных и коммуникационных технологий Республики Узбекистан совместно с IT-Park, Artel Group, RevoTech и Специализированной IT-школой имени Мухаммада ал-Хоразмий проведут республиканский конкурс «Future Skills Uzbekistan».
Конкурс пройдет по направлениям «Инженерное проектирование» и «Робототехника». Всего участники конкурса должны представить свои проекты по следующим направлениям:
В направлении инженерного проектирования:
- Промышленная автоматизация;
- Автоматизация сельского хозяйства (агропромышленный комплекс);
- Автоматизация логистики;
- Машиностроение;
- Автомобилестроение;
- 3D моделирование и прототипирование.
В направлении робототехники:
- Медицинские роботы;
- Бытовые роботы;
- Манипуляторы;
- Андрогенные роботы;
- Робосимуляторы.
Конкурс пройдет в два этапа. Первый - отборочный этап, который состоится с 15 августа по 15 сентября 2020 года. Второй - финальный этап, который пройдет с 18 по 20 сентября 2020 года.
Принять участие в конкурсе могут все желающие до 30 лет.
Регистрация для участия в конкурсе продлится до 14 августа 2020 года. Ссылка на регистрацию для участия в конкурсе: https://clck.ru/PqWSS
Более подробная информация о конкурсе: https://futureskills.uz/
Студенты ТУИТ стали победителями конкурса Big Idea Challenge Uzbekistan
Студенты Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий Юлдуз Абриева, Абдулборий Алимов и Сухроббек Хакимов вошли в число победителей международного конкурса Big Idea Challenge Uzbekistan. В конкурсе они выступили со своим проектом «Шаг навстречу природе», идея которого заключается в трансформации автомобилей со стандартным двигателем в электромобили.
Конкурс Big Idea Challenge организован Британским Советом и Университетом Лондон Метрополитан и дает возможность молодым людям, участвующим в глобальной программе Creative Spark, поделиться своими новаторскими стартап-идеями со всем миром.
IT-Park совместно с бизнес-инкубатором MOST запустили программу акселерации
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT-Park) совместно с МОST — первым частным бизнес-инкубатором в Центральной Азии запустили программу акселерации Investment Readiness Accelerator для стран Центральной Азии.
Investment Readiness Accelerator — это программа привлечения инвестиций для стартапов при поддержке менторов-инвесторов, спикеров из венчурных фондов, бизнес-ангелов со всей Центральной Азии. Принять участие в программе акселерации могут технологические стартапы из стран Центральной Азии — Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана.
Последний день приёма заявок на участие — до 7 августа 2020 года. Сама программа стартует 21 августа 2020 года.
Узнать больше о программе акселерации можно по следующему адресу: http://www.most.com.kz/ira2020
Для участия в программе акселерации необходимо пройти регистрацию по следующей ссылке.
Оглашены итоги исследования рынка стартапов Узбекистана — Startup Indicator 2020
Ассоциация венчурного инвестирования Узбекистана при поддержке инвестиционного фонда Sturgeon Capital, IT-Park Uzbekistan, АКБ «Universal Bank» и юридической фирмы «Centil Law» провели исследование стартап-экосистемы Узбекистана Startup Indicator 2020.
Всего в исследовании приняли участие более 120 основателей отечественных стартапов. По результатам были получены следующие показатели:
- 80% всех стартапов были созданы молодыми людьми в возрасте до 30 лет;
- В гендерном соотношении доминируют мужчины. На 100 стартапов приходится 3 женщины — основательницы проектов;
- 56% всех стартапов базируются в Ташкенте;
- 83% всех стартап-проектов запущены за последние 1,5 года;
- В разрезе отраслей 30% стартапов разрабатывают проекты в сфере электронной коммерции (E-commerce), 27% — торговых площадок (Marketplace), 24% — медицины (MedTech), 18% — образования (EduTech), 15% — бизнес-управления (ERP), 15% — автоматизации госуслуг.
Более подробно с исследованием можно ознакомиться по следующей ссылке.
Студенты Туринского политехнического университета в Ташкенте создали универсального робота-ассистента NovAssistant
Как отмечают разработчики, робот-ассистент может применяться в разных сферах, в том числе в медицине, образовании, туризме. Он может не только общаться, но и выражать эмоции.
Роботом можно управлять через приложение или посредством голоса. По желанию владельца ему можно придать уникальный облик, а также добавить дополнительные функции — искусственный интеллект, технологию распознавания лица, управление устройствами в помещении.
Что немаловажно, так это доступная цена на отечественных роботов. Если средняя стоимость таких роботов за рубежом составляет свыше 180 млн. сумов, то отечественный аналог будет стоить порядка 24-25 млн. сумов в зависимости от конфигурации.