“Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi yuzasidan 2024-yilda olib boriladigan chora-tadbirlar rejasi”ning 2-bandida, Vazirlik va idoralarning Samarqand viloyat boshqarmalari bilan o‘quv seminarlari tashkil etish belgilangan.
Ushbu rejaning bajarilishini ta’minlash maqsadida, Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi O‘zkomnazorat inspeksiyasining Samarqand viloyati hududiy sho‘basi va Samarqand viloyati EMMX xodimlari hamkorligida Samarqand viloyati Davlat bojxona boshqarmasi xodimlari uchun texnik o‘quv seminari tashkil etildi.
O‘quv seminarda O‘zkomnazorat inspeksiyasining Samarqand viloyati hududiy sho‘basi inspektori R.Karimov hamda Samarqand viloyati EMMX muhandislari A.Olmasov va B.Djaniyevlar o‘zlarining ma’ruzalari bilan qatnashishdi.
Texnik o‘quv seminarida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-sonli qarorining 2-3-ilovalari atroflicha muhokama qilindi.
Samarqand viloyati Davlat bojxona boshqarmasi xodimlarini qiziqtirgan barcha savollariga soha mutaxassislari atroflicha va mazmunli javoblar berishdi. Bunday texnik o‘quv seminarlarining tashkil etilishi, Vazirlik va idoralarning Samarqand viloyatidagi boshqarmalari o‘rtasidagi hamkorlikda olib boriladigan ishlarning yanada mustahkamlanishiga olib kelmoqda.

In paragraph 2 of the “Action Plan for 2024 on the interaction of ministries and departments to organize control over compliance with the procedure for acquisition (transfer), sale and (or) installation (construction), import, use of radio-electronic means and high-frequency devices, as well as in the elimination of radio interference" the organization of training seminars with the Samarkand regional departments of ministries and departments is envisaged.
In order to implement this plan, a technical training seminar was organized for employees of the State Customs Administration for the Samarkand region with the territorial department of the Uzkomnazorat inspection under the Ministry of Digital Technologies of the Samarkand region, together with employees of the Samarkand regional SEMС.
Specialist of the Samarkand Regional Territorial Inspectorate R. Karimov, as well as SEMС engineers of the Samarkand Region A. Olmasov and B. Dzhaniev took part in the training seminar with their lectures.
At the technical training seminar, appendices No. 2-3 to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated December 22, 2020 No. 801 “Decree on regulation of the use of the radio frequency spectrum and the use of radio electronic means and high-frequency devices” were discussed in detail.
Industry specialists gave detailed and meaningful answers to all questions of interest from employees of the State Customs Administration of the Samarkand Region. The organization of such technical training seminars helps to further strengthen cooperation between the Samarkand regional departments of ministries and departments.