G‘alaba bog‘idagi “Millat fidoyilari xiyoboni”ga tashrif
Joriy yilning 20-avgust kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi xodimlari O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan G‘alaba bog‘ida joylashgan “Millat fidoyilari xiyoboni”ga tashrif buyurdilar.
photo2025-08-2509-42-19.jpg
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan barpo etilgan ushbu ulug‘vor yodgorlik — mustaqillik yillarida mamlakatimiz himoyasi yo‘lida jon fido qilgan harbiy xizmatchilar va huquq-tartibot idoralari xodimlarining mangu xotirasiga bag‘ishlangan.
photo2025-08-2509-42-25.jpg
Majmua o‘zining ramziy arxitekturasi bilan ajralib turadi: yuqoridan qaralganda u Vatanimiz bayrog‘idagi yarim oy va o‘n ikki yulduz shaklida namoyon bo‘ladi. Qariyb ikki metr balandlikdagi yulduzlarning qirralari bitiktosh vazifasini bajarib, ularning yon tomonlariga 196 nafar millat fidoyisining nomi zarhal harflar bilan bitilgan. Ularning hayot yo‘li, orzu-intilishlari, xizmatdagi fidoyiliklari zamonaviy monitorlar orqali foto va video lavhalar yordamida namoyish etilib, tashrif buyuruvchilarda chuqur taassurot qoldiradi.
photo2025-08-2509-42-31.jpg
Bayrog‘imizdagi yarim oy tasviridan ilhomlanib bunyod etilgan mo‘jaz amfiteatr xiyobonga alohida ko‘rk bag‘ishlagan. Uning yuqori qismidan poklik va hayot ramzi bo‘lgan suv oqib turadi. Orqa tomonda joylashgan haykaltaroshlik kompozitsiyasi esa badiiy g‘oyaga yakun yasagan. Bu asarda farzandini Vatan himoyasiga kuzatayotgan ota-ona siymosi markaziy o‘rinni egallagan. Ularga yonma-yon tarzda Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Oliy sud, Bosh prokuratura, Davlat xavfsizlik xizmati, Bojxona qo‘mitasi va Milliy gvardiya kabi tuzilmalar xizmatchilari obrazlari mujassamlashtirilgan. Bu tasvirlar fidoyilik va sadoqatning timsoliga aylangan.
photo2025-08-2509-42-36.jpg
Tashrif davomida xodimlar “Shon-sharaf” muzeyini ham tomosha qilib, undagi boy tarixiy eksponatlar, fotosuratlar va hujjatlar bilan tanishdilar. Muzey millatimizning o‘tmishi, urush yillari mashaqqatlari, xalqimizning mardona kurashi va jasoratlarini yodga solib, mehmonlarda chuqur hayajon uyg‘otdi.

20 августа текущего года сотрудники ГУП «Центр электромагнитной совместимости» в связи с 34-летием Независимости Республики Узбекистан посетили «Аллею преданных нации» расположенную в Парке Победы.
Этот величественный памятник, воздвигнутый по инициативе главы нашего государства, посвящен вечной памяти военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, отдавших свои жизни за защиту нашей страны в годы независимости.
Комплекс отличается своей символической архитектурой: сверху он представлен в виде полумесяца и двенадцати звезд на флаге нашей Родины. Края звезд высотой почти два метра служат надписями, и по их сторонам золотыми буквами написаны имена 196 патриотов нации. Их жизненный путь, стремления и преданность службе демонстрируются с помощью фото- и видеоматериалов через современные мониторы, оставляя глубокое впечатление у посетителей.
Небольшой амфитеатр, построенный вдохновленный изображением полумесяца на нашем флаге, придал парку особую красоту. С его вершины течет вода, являющаяся символом чистоты и жизни. Скульптурная композиция, расположенная сзади, завершает художественную идею. В этом произведении центральное место занимает образ родителей, провожающих своих детей на защиту Родины. Рядом с ними воплощены образы сотрудников Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Службы государственной безопасности, Таможенного комитета и Национальной гвардии. Эти изображения стали символами самоотверженности и преданности.
В ходе визита сотрудники также осмотрели музей «Шон-шараф» и ознакомились с богатыми историческими экспонатами, фотографиями и документами. Музей напомнил о прошлом нашей нации, трудностях военных лет, мужественной борьбе и подвигах нашего народа, вызвав глубокое волнение у гостей.
Коллектив ГУП «ЦЭМС» получил большую духовную пищу от этого визита и еще раз осознал, насколько бесценны независимость и мир. Сотрудники, отдавая дань уважения памяти наших предков, подчеркнули, что сохранение и передача наследия самоотверженных людей молодому поколению является священным долгом каждого гражданина.