Davlat bayrog‘i – milliy g‘urur ramzi
1991-yil 18-noyabrda “O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilingan. Ushbu  sana mamlakat tarixiga abadiy muhrlangan kun hisoblanadi.
Joriy yilning 17-noyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmatida O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i qabul qilingan kun munosabati bilan o‘quv-seminar o‘tkazildi. Ushbu ma’naviy-ma’rifiy tadbirning asosiy maqsadi – xodimlar orasida davlat ramzlariga hurmat, yuksak ehtirom va milliy g‘urur tuyg‘usini mustahkamlashdan iborat.
photo2025-11-1910-19-04.jpg
Seminarda Davlat bayrog‘ining yaratilish tarixi, uning ramziy ma’nolari, ranglar va belgilarining mazmuni batafsil yoritildi. Shuningdek, bayroqning qabul qilinishi O‘zbekistonning mustaqilligi, suvereniteti va milliy o‘zligining muhim timsoli ekani alohida ta’kidlandi.
photo2025-11-1910-19-10.jpg
Tadbir davomida ishtirokchilarga bayroqdan foydalanish tartibi, davlat ramzlarini hurmat qilish bo‘yicha amaldagi normativ hujjatlar haqida ma’ruzalar o‘qildi. Seminar davomida xodimlar o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.
O‘quv-seminar yakunida ishtirokchilarga Davlat bayrog‘ining ahamiyatini chuqur anglash, uni qadrlash va doimo hurmat qilish zarurligi bo‘yicha targ‘ibot ishlari amalga oshirildi.

18 ноября 1991 года был принят Закон «О Государственном флаге Республики Узбекистан». Эта дата навсегда вошла в историю нашей страны.
17 ноября текущего года в Службе электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан был проведён учебный семинар, посвящённый дню принятия Государственного флага Республики Узбекистан. Основная цель данного духовно-просветительского мероприятия — укрепление уважения к государственным символам, повышение национальной гордости и чувства ответственности сотрудников.
На семинаре подробно освещались история создания Государственного флага, символическое значение его цветов и элементов. Также было подчеркнуто, что принятие флага является важным символом независимости, суверенитета и национальной идентичности Узбекистана.
В ходе мероприятия участникам были проведены лекции о правилах использования флага и действующих нормативных документах, регулирующих уважительное отношение к государственным символам. Сотрудники активно поделились своими мнениями и предложениями.
В завершение семинара участникам ещё раз напомнили о необходимости глубокого понимания значения Государственного флага, его ценности и постоянного уважительного отношения к нему.