21-oktabr – O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganiga 35 yil
Joriy yilning 17-oktabr kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati  va viloyat xizmatlari xodimlari ishtirokida 21-oktabr – O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligiga 35 yil to‘lishi munosabati bilan tadbir o‘tkazildi.
Tadbirga, falsafa fanlari doktori, professor B.R. Karimov taklif etildi.
Tadbir boshida, so‘nggi yillarda mamlakatimizda o‘zbek tilini rivojlantirish, uning hayotimizdagi o‘rni va ta’sirini oshirish borasidagi yangi bosqichlar haqida so‘z bordi.
Ko‘p millatli xalqimizni yuksak ma’rifatli jamiyat barpo etishdek ezgu maqsad yo‘lida jipslashtirish, yurtdoshlarimiz qalbiga yagona Vatan, umumiy farovon kelajak tuyg‘usini singdirishda o‘zbek tili birlashtiruvchi ahamiyatga ega ekanligi haqida serma’no fikrlar olg‘a surildi.
Davlatimiz rahbari tomonidan 2019-yil 21-oktabrda qabul qilingan “O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoniga binoan, ushbu tarixiy sana bayram kuni deb belgilangan. Bu bejiz emas.
O‘zbekistonning “Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonuni bundan 35 yil oldin, 1989- yil 21 oktabrda – Mustaqilligimiz e’lon qilinishidan taxminan ikki yil ilgari qabul qilingan. Yurtimizda mustabid tuzum hali o‘z hukmini o‘tkazib turgan g‘oyat og‘ir sharoitda xalqimizning taqdiri va kelajagini hal qiladigan bu Qonunni qabul qilish oson kechmagan.
Haqiqatdan ham, o‘sha davrda o‘zbek tili davlat tili sifatida xalqimizni birlashtiradigan, jamiyatimizni ulug‘ maqsadlar sari safarbar etadigan qudratli kuch bo‘lib maydonga chiqdi. Ayni vaqtda u O‘zbekistonning davlat mustaqilligi sari qo‘yilgan birinchi dadil qadam edi.
Shuni ham qayd etish kerakki, 1989 yili “Davlat tili to‘g‘risida”gi qonunda aks etgan muhim huquqiy qoidalar keyinchalik, 1992 yilda Mustaqillik Qomusi – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 4-moddasida quyidagicha mustahkamlandi:
“O‘zbekiston Respublikasining davlat tili o‘zbek tilidir. O‘zbekiston Respublikasi o‘z hududida istiqomat qiluvchi barcha millat va elatlarning tillari, urf-odatlari va an’analari hurmat qilinishini ta’minlaydi, ularning rivojlanishi uchun sharoit yaratadi”.
O‘zbek tili – O‘zbekiston Respublikasi aholisining mutlaq ko‘pchiligi bo‘lmish o‘zbek xalqining ona tilidir. U O‘zbekiston birligi va yaxlitligi, jamiyat jipsligining muhim omili ham hisoblanadi.
Bugungi kunda mamlakatimizda 150 ta milliy madaniy markaz ish yuritayotgani, o‘zbek tili bilan birga, qoraqalpoq, rus, qozoq, qirg‘iz, tojik, turkman tillarida ommaviy axborot vositalari faoliyat ko‘rsatayotgani, maktablarimizda ta’lim-tarbiya jarayoni 7 ta tilda olib borilayotgani dunyo amaliyotidagi noyob tajriba ekanini ta’kidlash o‘rinlidir. Yurtimizda chet tillarga ixtisoslashgan hamda o‘quv mashg‘ulotlari xorijiy tillarda o‘tiladigan ta’lim maskanlari soni ortib borayotgani ham shu sohadagi muhim o‘zgarishlar natijasidir.
Ma’lumki, davlat tili siyosiy, ijtimoiy va madaniy sohalarda xalqni birlashtiruvchi qudratli vosita sanaladi. Ona tilimiz so‘zlashuvchilar soni ko‘pligiga ko‘ra, sayyoramizda eng keng tarqalgan 40 ta tildan biri ekani ham quvonarlidir. Hozirgi vaqtda yer yuzida o‘zbek tilida so‘zlashuvchilar soni qariyb 50 million kishini tashkil etishi esa uning dunyodagi yirik tillardan biriga aylanib borayotganidan dalolat beradi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda barcha soha va tarmoqlar kabi ona tilimiz qadri va nufuzini yanada oshirish borasidagi siyosat va amaliy ishlar ham yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bun o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi maqomi va obro‘-e’tiborini tubdan oshirish bo‘yicha qabul qilingan tarixiy farmon va qarorlar samaralari yaqqol tasdiqlaydi.
O‘tgan qisqa davrda o‘zbek tilini chuqur o‘rganish va o‘rgatishga xizmat qiladigan 16 ta kitob, jumladan, 9 ta lug‘at nashr qilingan. Shuningdek, chet el fuqarolari va yurtdoshlarimizga o‘zbek tilini o‘rgatadigan onlayn platforma, o‘zbek tili izohli lug‘atining mobil ilovasi, xorijdagi vatandoshlarimiz uchun maxsus veb-sayt yaratilgan.
O‘zbekistonning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashiga a’zo bo‘lgani Tashkilot doirasida iqtisodiy aloqalarni kuchaytirish bilan birga, turkiy tillar, xususan, o‘zbek tilining xalqaro nufuzini oshirishga xizmat qilmoqda. Mamlakatimiz tashabbusi bilan mazkur tashkilotning Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofoti ta’sis etildi.
Xulosa qilib aytganda, ona tili millatning ruhi, borligimiz va birligimiz, davlat timsoli ekanini e’tiborga olgan holda, uni asrash va rivojlantirish har bir fuqaroning insoniy burchi hisoblanadi. Binobarin, o‘zbek tilini yanada rivojlantirish, uning davlat tili sifatidagi o‘rni va nufuzini yanada mustahkamlash borasida oldimizda katta va mas’uliyatli vazifalar turibdi.
Yangi O‘zbekistonda o‘zbek tilining xalqimiz ijtimoiy hayotida va xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini tubdan oshirish, unib-o‘sib kelayotgan yoshlarimizni vatanparvarlik, milliy an’ana va qadriyatlarga sadoqat, ulug‘ ajdodlarimizning boy merosiga vorislik ruhida tarbiyalash, mamlakatimizda davlat tilini to‘laqonli joriy etishni ta’minlashga qaratilgan yangidan-yangi tashabbuslar ilgari surilayotgani juda muhim.
Yanada muhimi, bu boradagi sa’y-harakatlar, bir tomondan, ushbu sohada to‘planib qolgan muammo hamda kamchiliklarni bartaraf etishga xizmat qilmoqda. Ikkinchi tomondan, yangicha tashabbuslar mamlakatimizda o‘zbek tilini zamon talablari asosida rivojlantirish, uning davlat tili sifatidagi o‘rni va nufuzini yanada mustahkamlash borasidagi mas’uliyatli vazifalarlarning samarali ijrosi uchun nihoyatda zarur.

21 октября - 35 лет со дня присвоения узбекскому языку статуса государственного
17 октября текущего года с участием сотрудников центрального аппарата  ГУП “Центр электромагнитной совместимости”, Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей было проведено мероприятие, посвященное 35-летию присвоения узбекскому языку статуса государственного.
На мероприятие был приглашен доктор философских наук, профессор Б.Р. Каримов.
В начале мероприятия было рассказано о новых этапах развития узбекского языка в нашей стране за последние годы, повышении его роли и влияния в нашей жизни.
Выдвигались мысли о том, что узбекский язык имеет объединяющее значение в формировании многонационального народа на пути к благородной цели-построению высокообразованного общества, привитии сердцам наших соотечественников чувства единой Родины, общего благополучного будущего.
Закон Узбекистана “О государственном языке” был принят 35 лет назад, 21 октября 1989 года – примерно за два года до провозглашения нашей независимости. Принять этот закон, который решит судьбу и будущее нашего народа, было непросто в условиях, когда прежний режим в нашей стране еще вынесет свой приговор.
Действительно, в тот период узбекский язык как государственный язык стал мощной силой, объединяющей наш народ, мобилизующей наше общество на достижение великих целей. В это время это был первый смелый шаг к государственной независимости Узбекистана.
Следует также отметить, что важные правовые положения, отраженные в Законе «О государственном языке» 1989 года, впоследствии, в статье 4 Конституции Республики Узбекистан 1992 года, были закреплены следующим образом:
Государственным языком Республики Узбекистан является узбекский язык.
Республика Узбекистан обеспечивает уважительное отношение к языкомб обычаем и традициям наций и народностей, проживающих на ее территории, создает условия для их развития.
Узбекский язык-родной язык узбекского народа, являющегося абсолютным большинством населения Республики Узбекистан. Он также является важным фактором единства и целостности Узбекистана, сплоченности общества.
Сегодня в нашей стране функционируют 150 национальных культурных центров, наряду с узбекским, функционируют средства массовой информации на каракалпакском, русском, казахском, киргизском, таджикском, туркменском языках, в наших школах учебно-воспитательный процесс ведется на 7 языках, что является уникальным опытом в мировой практике. Растущее число учебных заведений, специализирующихся на иностранных языках и обучающихся на иностранных языках, также является результатом значительных изменений в этой сфере.
Общеизвестно, что государственный язык является мощным средством объединения людей в политической, социальной и культурной сферах. Также отрадно, что наш родной язык-один из 40 самых распространенных языков на планете, судя по количеству носителей. Тот факт, что в настоящее время число говорящих на узбекском языке на Земле составляет около 50 миллионов человек, свидетельствует о том, что он становится одним из крупнейших языков мира.
В последние годы в Узбекистане, как и во всех сферах и отраслях, на новый уровень выходит политика и практическая работа по дальнейшему повышению ценности и престижа родного языка. Свидетельством тому является принятие исторических указов и решений, принятых по коренному повышению статуса и престижа узбекского языка как государственного.
За прошедший короткий период было издано 16 книг, в том числе 9 словарей, которые служат для углубленного изучения и преподавания узбекского языка. Также создана онлайн-платформа для обучения узбекскому языку иностранных граждан и соотечественников, мобильное приложение с толковым словарем узбекского языка, специальный веб-сайт для наших соотечественников за рубежом.
Членство Узбекистана в Совете сотрудничества тюркоязычных государств служит укреплению экономических связей в рамках организации, а также повышению международного авторитета тюркских языков, в частности узбекского языка. По инициативе нашей страны учреждена Международная премия этой организации имени Алишера Навои.
Короче говоря, учитывая, что родной язык-это душа нации, символ нашего существования и единства, символ государства, сохранение и развитие которого является человеческим долгом каждого гражданина. Следовательно, перед нами стоят большие и ответственные задачи по дальнейшему развитию узбекского языка, дальнейшему укреплению его роли и авторитета в качестве государственного языка.
Важно, что в новом Узбекистане выдвигаются новые инициативы, направленные на коренное повышение престижа узбекского языка в общественной жизни и на международном уровне, воспитание подрастающей молодежи в духе патриотизма, приверженности национальным традициям и ценностям, сохранения богатого наследия наших великих предков, обеспечение полноценного внедрения государственного языка в стране.
Что еще более важно, усилия в этом направлении служат, с одной стороны, для устранения накопившихся в этой области проблем, а также недостатков. С другой стороны, новые инициативы крайне необходимы для эффективного выполнения ответственных задач по развитию узбекского языка в нашей стране в соответствии с требованиями времени, дальнейшему укреплению его роли и авторитета в качестве государственного языка.