21-oktabr – O‘zbek tili bayrami kuni
Xalqning, millatning mavjudligi, avvalo, uning o‘z tiliga egaligi bilan belgilanadi. 1989-yil 21-oktabrda “Davlat tili haqida” gi qonun qabul qilinib, o‘zbek tilining huquqiy maqomi mustahkamlandi.
Ona tili – millat tafakkurining bebaho xazinasi, ulkan boyligi sifatida ijtimoiy hayotda muhim ahamiyat kasb etadi. Tilni asrash, rivojlantirish – millatning yuksalishi demakdir. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida davlat tilining maqomi huquqiy jihatdan mustahkamlab qo‘yilgan bo‘lib, “Oʻzbek tili oʻzbek xalqining maʼnaviy mulkidir” deya ta’kidlanishi jamoatchilikning gʻururiga gʻurur qoʻshdi.  Shu tariqa o‘zbek tili mustaqil davlatimizning bayrog‘i, gerbi, madhiyasi qatorida turadigan, qonun yo‘li bilan himoya qilinadigan muqaddas davlat ramziga aylandi.
“Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi barcha yurtdoshlarimizni – “O‘zbek tili bayrami” kuni bilan muborakbod etadi!

21 октября — Праздник узбекского языка
Существование народа, нации определяется, прежде всего, наличием у него собственного языка. 21 октября 1989 года был принят закон “О государственном языке”, который закрепил правовой статус узбекского языка.
Родной язык – как бесценное сокровище, огромное богатство мышления нации — играет важную роль в общественной жизни. Беречь, развивать язык — означает возвышение нации. В Конституции Республики Узбекистан юридически закреплен статус государственного языка, а утверждение «Узбекский язык является духовной собственностью узбекского народа» добавило гордости общественности. Таким образом, узбекский язык стал священным государственным символом, охраняемым законом, наряду с флагом, гербом, гимном нашего независимого государства.
ГУП «Центр электромагнитной совместимости» поздравляет всех соотечественников праздником — с днём «Праздника узбекского языка»!