14 yanvar – Vatan himoyachilari kuni
14-yanvar yurtimizda O‘zbekiston Respublikasining suvereniteti, hududiy yaxlitligi, aholining tinch hayoti va xavfsizligini himoya qiladigan kasb egalari – Vatan himoyachilari kuni   hamda  O‘zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari tashkil topgan kun sifatida nishonlanadi. Bayram sanasi O‘zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari tarixidagi quyidagi eng muhim voqealar bilan bog‘liqdir: 1991-yilning 31-avgust kuni “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining asoslari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining qonuni qabul qilindi. Shu kuni e’lon qilingan “O‘zbekiston Respublikasining davlat mustaqilligi to‘g‘risida”gi bayonot esa milliy Qurolli kuchlarimizni tashkil etish uchun huquqiy asos bo‘lib xizmat qildi. 1991-yil 6-sentabrdagi “Mudofaa ishlari vazirligini tashkil etish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni sohaning ilk poydevori sanaladi.         1992-yil 3-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoniga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa ishlari vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligiga aylantirildi. 1992-yilning 14-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining “O‘zbekiston Respublikasi hududida joylashgan harbiy qismlar va harbiy o‘quv muassasalari to‘g‘risida”gi qarori juda muhim tarixiy ahamiyatga egadir. Mazkur qarorga ko‘ra, davlatimiz hududidagi harbiy tuzilmalar respublika tasarrufiga olindi. 1993-yil 29-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining qarori bilan “14 yanvar – Vatan himoyachilari kuni” deb belgilandi.
Ushbu bayram, nafaqat harbiy xizmatchilar, balki ayni vaqtda armiya saflarida o‘z burchini o‘tab qaytgan vatandoshlarimiz va ertaga xizmatga boradigan ming-minglab navqiron yigitlarning bayrami, deb qabul qilingan. Ushbu bayram munosabati bilan har yili tantanali tadbirlar o‘tkaziladi, Ona yurtimiz har doim o‘zining mard, jasur yigitlari bilan faxrlanib kelgan. Yigitlarimiz ota-ona va oilasini, o‘zi yashayotgan yurt tuprog‘ini muqaddas bilib, Vatan himoyasi uchun doimo shay turishni burch deb hisoblagan.
Mazkur bayramning nishonlanishi xalqimizning o‘z milliy armiyasiga nisbatan cheksiz hurmatini, alp yigitlariga nisbatan iftixorini bildiradi. Barcha Vatan himoyachilarini ushbu muborak bayram bilan tabriklaymiz hamda ularga oilaviy tinchlik-xotirjamlik, sog‘liq-salomatlik tilab qolamiz. Hayotingiz doimo sharaf va zafarlarga to‘liq bo‘lsin. Vatanimiz osmoni doimo musaffo bo‘lishi uchun har doimgidek o‘z kuch-g‘ayratingizni ayamang!

14 января-День защитников Родины
14 января в нашей стране отмечается День защитника Родины – людей защищающих суверенитет, территориальную целостность, мирную жизнь и безопасность населения Республики Узбекистан, а также День образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан. Дата праздника связана со следующими важнейшими событиями в истории Вооруженных Сил Республики Узбекистан: 31 августа 1991 года был принят Закон Республики Узбекистан «Об основах государственной независимости Республики Узбекистан». Провозглашенное в этот день заявление «О государственной независимости Республики Узбекистан» послужило правовой основой для создания наших национальных вооруженных сил. Первым фундаментом считается Указ Президента Республики Узбекистан от 6 сентября 1991 года «Об учреждении Министерства по делам обороны».
3 июля 1992 года в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан Министерство по делам обороны Республики Узбекистан преобразовано в Министерство обороны Республики Узбекистан. Важное историческое значение имеет постановление Верховного Совета Республики Узбекистан от 14 января 1992 года «О воинских частях и военно-учебных заведениях, расположенных на территории Республики Узбекистан». Согласно данному постановлению, военные формирования на территории нашего государства были переданы в республиканское подчинение. 29 декабря 1993 года постановлением Верховного Совета Республики Узбекистан установлено, что отныне  «14 января – День Защитника Родины». Этот праздник был воспринят как праздник не только военнослужащих, но и наших соотечественников, отслуживших свой долг в рядах армии, и тысяч молодых людей, которые завтра пойдут на службу. По случаю этого праздника ежегодно проводятся торжественные мероприятия, наша Родина всегда гордилась своими храбрыми и отважными ребятами. Наша молодёжь считает своим долгом всегда быть готовыми к защите Родины, считая своих родителей и семью, землю, где они живут, священной.
Празднование этого праздника выражает безграничное уважение нашего народа к своей национальной армии, гордость за наших мужественных ребят. Поздравляем всех защитников Родины с этим праздником и желаем им семейного спокойствия и крепкого здоровья. Пусть ваша жизнь всегда будет полна почестей и побед. Не жалейте своих сил, чтобы небо нашей Родины всегда было чистым!